Kompaktowe BMW serii 3 ma wielu zwolenników. Warto zaznaczyć, że seria 3 to samochód klasy średniej – jedynie model Compact możemy zaliczyć do klasy aut kompaktowych.E46 w wersji compact produkowany był od 2001 roku. Do tego roku kompaktowe BMW serii 3 występowało w starszym modelu: E36. Kompaktowe wersje posiadały oznaczenia:

  • 316ti COMPACT
  • 318ti COMPACT
  • 325ti COMPACT
  • 318td COMPACT
  • 320td COMPACT

Oprócz oznaczenia „COMPACT” charakterystyczne „t” przez „i” w modelach z silnikami benzynowymi.

Charakterystyczne są również przednie lampy. Dla osób niewtajemniczonych wygląda to jak pewnego rodzaju tuning. Nie, nie to nie żaden tuning tylko model compact ma zupełnie inne przednie reflektory niż pozostałe modele.

BMW 318ti COMPACT - charakterystyczne przednie lampy, zupełnie inne niż w innych E46 wyróżniają tę wersję
BMW 318ti COMPACT – charakterystyczne przednie lampy, zupełnie inne niż w innych E46 wyróżniają tę wersję nadwoziową

Nadwozie tego modelu jest o 21 cm krótsze od sedana. Masa jednak nie uległa znacznej redukcji (różnica w masie pomiędzy limuzyną a wersją kompaktową to zaledwie 10 -20 kg!). Z tego też względu nie należy oczekiwać zmniejszonego apetytu na paliwo ani lepszych osiągów w stosunku do modelu sedan. Jeśli ktoś chce zakupić naprawdę szybkiego kompakta polecamy najmocniejszą wersję 325iti, która może się poszczycić – jako jedyny compact – bardzo dobrymi osiągami. W modelu compact nie był oferowany ani trzy litrowy benzyniak ani diesel. Nie występował również napęd xDrive.

Nadwozie tego modelu jest bardzo praktyczne. Oferuje dobry komfort na przednich siedzeniach a po rozłożeniu siedzeń uzyskujemy bardzo praktyczny bagażnik, do którego łatwo jest włożyć duże przedmioty. Przewiezienie niektórych rzeczy będzie łatwiejsze w wersji compact niż sedanem czy coupe. Krótsze nadwozie ułatwia parkowanie. Ilość miejsca na tylnej kanapie jest wystarczająca.

Obecnie, model serii 3 nie jest już produkowany w tej wersji.  Zastąpiła go w 2004 seria 1. Zdaniem wielu kompaktowa 3-ka miała wiele zalet, których nie posiada BMW serii 1. Starsza wersja ma o wiele bardziej sportowy charakter i lepiej się prowadzi, dlatego BMW wprowadziło do sprzedaży, w późniejszym okresie serię 1 Coupe, niestety ta ostatnia ma o wiele mniej praktyczny bagażnik niż 3 Compact.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz właściwe: * *